osada

SIELANKOWO

osada

SIELANKOWO

87-522 Ostrowite
Kleszczyn 54A

osadasielankowo@gmail.com

+48 501 317 250

Osada Sielankowo

to wyjątkowe chwile dla Ciebie i Twoich bliskich

Nasza osada Sielankowo leży w gminie Brzuze, które słynie aż z trzynastu dużych i czystych jezior. Jednym z nich jest to Kleszczyńskie, nad brzegiem którego polecamy Państwu wypoczywać. Nie znajdą Państwo na tych jeziorach tłumów turystów, chmar żaglówek i setek kajakarzy. To azyl ciszy i spokoju. Jezior bogatych w rybę i niewielkich gospodarstw rolnych przy całkowitym braku przemysłu. 

Uwierzcie, ale obok naszego Sielankowa jest raj. Najprawdziwszy raj, nazwany przez regionalistów Ptasim Rajem. To zbiornik wodny, o powierzchni około 4 ha, na którym gniazduje i bytuje ponad 70 gatunków ptaków wodnych. To idealne miejsce do obserwacji i fotografii przyrody. Ptaki brodzące, kaczki i perkozy, gęsi i mewy tworzą co roku wielobarwny spektakl. Muszą to Państwo zobaczyć!

Mniej niż kilometr od naszego Sielankowa znajdziesz kolejne cudowne miejsce. Cudowne dosłownie. To Studzianka. Osada powstała także w XVIII w. na gruntach wsi Kleszczyn. Na początku została tu zbudowana drewniana kaplica. Wtedy Pustelnię, jak nazwano zabudowanie przy kapliczce, zamieszkiwało trzech pustelników. Dzisiaj to urokliwa kaplica Najświętszej Marii Panny, zwana także kaplicą Matki Boskiej Studziannej i św. Jakuba z około 1720 r., odnowiona w 1820 r. i rozbudowana w 1907 r. Tuż obok cudowne źródełko z  kapliczką nazywaną Kalwarią. Na parterze kapliczki znajduje się ocembrowana studzienka. Podobno, tak ludzie gadają, woda z tego źródełka ma lecznicze właściwości, szczególnie na oczy. Obok kościółka rośnie starodrzew, którego 5 lip, 23 graby i wierzba uznane są za pomniki przyrody.

Sielankowo - najbliższe atrakcje

Sielankowo - garść informacji

Osada Sielankowo leży we wsi Kleszczyn na terenie dawnej Ziemi Dobrzyńskiej. Był tutaj już w XVIII wieku folwark szlachecki. Co ciekawe we wsi zamieszkiwała też spora gmina ewangelicka, która na oczątku XXw. uruchomiła kantoralną szkołą. W Kleszczynie znajduje się źródło dające początek strumieniowi zasilającemu jezioro Kleszczyńskie. Samo jezioro z zlotu ptaka przypomina podkowę końską lub rozwarte kleszcze olbrzymiego raka. Któż to wie skąd się wzięła nazwa wsi? Co ciekawe w sąsiedztwie są aż dwa grodziska. Jedno nad jeziorem Ostrowickim, drugie na półwyspie jeziora Kleszczyńskiego. Legenda głosi, że na tej wyspie ukrywał się sam Władysław Łokietek, polski książę, późniejszy król. A ukrywał się bo go chcieli usiec najemni zabójcy. To legenda, a jaka jest prawda? Musisz przyjechać i to poznać.

R E Z E R W A C J A

osadasielankowo@gmail.com

+48 501 317 250

Zarezerwuj domek

Jeśli chcesz spędzić wakacje blisko natury, wdychając tylko czyste, pachnące lasem powietrze zarezerwuj domek w Osadzie Sielankowo już teraz!